آموزش

در این بخش می توانید به آمار و اطلاعاتی در زمینه چگونگی آموزش و فرهنگ سازی در زمینه پسماند آشنا شوید .

اطلاعات بیشتر

اطلاعات جمع آوری زباله

در این بخش می توانید به اطلاعاتی از جمله تناژ روزانه و ماهیانه انواع زباله اعم از خشک و تر ، زنده گیری حیوانات بلا صاحب دسترسی داشته باشید

اطلاعات بیشتر

آشنایی با مدیریت پسماند

پسماند که در اصطلاح عامیانه به آن زباله گفته می شود ، به کلیه مواد زائد حاصل .....

اطلاعات بیشتر

تداوم پویش «افتتاح» شهرداری کرمان در هفتۀ چهلم؛
از سامانۀ نرم‌افزاری «شمیز» (طرح جمع‌آوری پسماند خشک) رونمایی شد

 

در ادامۀ پویش «افتتاح» شهرداری کرمان و در هفتۀ چهلم این پویش، از سامانۀ نرم‌افزاری «شمیز» (شهر تمیز) در راستای طرح جمع‌آوری پسماند خشک، رونمایی شد.

به گزارش کرمان‌آنلاین، شهردار کرمان که به‌صورت آنلاین در آیین رونمایی از سامانۀ نرم‌افزاری «شمیز» (طرح جمع‌آوری پسماند خشک)، حضور داشت، گفت: راه‌اندازی کارخانۀ بازیافت شهرداری کرمان در پایان سال گذشته و آغاز به کار سامانۀ «شمیز» در ابتدای سال‌ جدید، دو اقدام مهم در زمینۀ تفکیک از مبدأ زباله‌های خشک سطح شهر هستند.
سیدمهران عالم‌زاده، ضمن تشکر از سازمان‌های «فاوا» و «پسماند» شهرداری کرمان به‌دلیل تلاش‌ برای راه‌اندازی سامانۀ شمیز، تأکید کرد: اطلاع‌رسانی گسترده جهت استفادۀ عموم شهروندان از سامانۀ شمیز ضروری است تا استفاده از آن به‌سرعت فراگیر شود.
در ادامۀ این جلسه، معاون مالی و اقتصادی شهردار کرمان، ضمن تبریک فرارسیدن سال جدید، از تلاش کارشناسان سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری کرمان در راستای پیگیری برای راه‌اندازی سامانۀ نرم‌افزاری «شمیز» تشکر کرد.
رضا دادگرپور، ضمن ابراز امیدواری از ساماندهی هرچه زودتر پسماندهای خشک، خاطرنشان کرد: خوشبختانه کارگاه‌های بازیافتی به‌صورت جدی در حال جمع‌آوری هستند و امیدواریم این اقدام در حذف زباله‌گردها نیز کارساز باشد.
وی بیان کرد: تفکیک زباله باید در خانه‌ها انجام شود و از شهروندان می‌خواهیم در راستای کمک به پاکیزه بودن شهر و حفظ محیط زیست، شهرداری را در اجرای طرح جمع‌آوری پسماندهای خشک یاری کنند.
در این جلسه، معاون خدمات شهری شهردار کرمان نیز فرهنگ‌سازی و تشویق شهروندان به استفاده از این سامانۀ نرم‌افزاری را در موفقیت طرح ‌جمع‌آوری پسماندهای خشک در قالب سامانۀ نرم‌افزاری «شمیز» بسیار مهم دانست و افزود: پیشنهاد می‌شود توسط شرکت‌های حمل زباله، بروشورهایی درِ منازل به مردم تحویل داده شود تا زباله‌ها را در منازل تفکیک کنند.
رامین امیرمداح، اصل مهم دیگر درخصوص موفقیت طرح جمع‌آوری پسماند خشک را برنامه‌ریزی برای فرآوری و پالایش پسماند، اعلام کرد و افزود: لازم است درخصوص چگونگی استفاده از زباله‌هایی که از طریق شرکت در اختیار شهرداری قرار می‌گیرد، برنامه‌ریزی شود.
وی بر تبدیل زباله‌های تَر به کود کمپوست و استفادۀ مجدد و فرآوری زباله‌های خشک نیز تأکید کرد.
معاون خدمات شهری شهردار کرمان افزود: بخش مهمی از اقدامات در خصوص طرح جمع‌آوری پسماندهای خشک، بر عهدۀ معاونت خدمات شهری است که در این زمینه اقدامات لازم در دستور کار قرار دارد.
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرمان نیز به برگزاری مزایده در سال گذشته برای جمع‌آوری پسماندهای خشک اشاره کرد و گفت: متأسفانه این مزایده برنده‌ای نداشت؛ بنابراین، در سال جدید این مزایده مجدد برگزار خواهد شد.
علیرضا ریاضی افزود: تا زمان برگزاری مزایده و انتخاب پیمانکار مناسب، در هر منطقۀ شهری یک راننده را آموزش دادیم و با در اختیار قرار دادن سخت‌افزار لازم مثل گوشی همراه و تبلت، طرح جمع‌آوری پسماندهای خشک را آغاز کرده‌ایم.
مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری کرمان نیز در این جلسه بیان کرد: نرم‌افزار «کرمون من» با هدف ایجاد یک بستر آنلاین برای ارتباط با شهروندان راه‌اندازی شد که بخش‌ها و خدمات مختلفی ازجمله اطلاع‌رسانی رویدادهای شهری به شهروندان، بانک اطلاعات مکان‌های گردشگری استان و تور مجازی را دربرمی‌گیرد.
حیدر هادی‌زاده با بیان اینکه «شمیز» مخفف «شهر تمیز» است، خاطرنشان کرد: سامانۀ «شمیز» در قالب نرم‌افزار «کرمون من» با هدف تسهیل در تحویل پسماند شهروندان و مدیریت بهتر در زمینۀ تفکیک در مبدأ و بازیافت پسماند شهر کرمان اجرا شده است.
وی خاطرنشان کرد: در پنل مدیریتی نرم‌افزار «کرمون من»، قابلیت دریافت انواع گزارش‌ها از فعالیت مأموران، پیمانکاران و میزان همکاری شهروندان و همچنین امکان نظارت بر فرایند تحویل پسماند از درِ منزل تا تحویل به مأمور و انبار موقت و اصلی وجود دارد.
گفتنی‌ست، کلیۀ فرایند درخواست جمع‌آوری زباله توسط شهروندان تا تحویل آن به انبارهای پسماند، در سامانۀ شمیز دیده شده و مأموران جمع‌‌آوری پسماند براساس مسیریابی که نرم‌افزار مشخص می‌کند، اقدام به جمع‌آوری پسماند شهروندان می‌کنند. ضمن اینکه، امکان مشاهدۀ اینکه که هر مأموری چه مقدار زباله را تحویل کدام انبار داده، وجود دارد؛ زباله‌ها در انبار موقت، وزن‌کشی و بررسی می‌شوند و یکسان بودن مقدار زباله‌ای که تحویل داده شده با مقدار جمع‌آوری‌شده، با یک ضریب تعدیلی مشخص شده و زباله‌های انبارهای موقت، تحویل انبار اصلی می‌شوند.
همچنین لازم به ذکر است، در سامانۀ نرم‌افزاری شمیز، شهروندان امکان تماس تلفنی با مأمور تحویل پسماند را دارند و مأمور هم می‌تواند زمان رسیدن خود را ازطریق نرم‌افزار اطلاع دهد.

معرفی مدیر عامل

 

مدیر عامل سازمان  مدیریت پسماند شهرداری کرمان

مصطفی عسکری

حاضرين در سايت

ما 119 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

Go to top